Östra Götalands Frö- och Oljeväxtodlare

Lokala föreningar

Aktuellt i föreningen

Aktiviteter, evenemang etc

FRÖFÄLTVANDRING
Välkommen till fröfältvandring på Bjärstad gård, Kuddby
3 oktober kl 9.00
Per Widén, Lantmännen medverkar och vi kommer bl.a. att diskutera putsning och insådd.
Lantmännen bjuder på kaffe och smörgås.

Facebook
Föreningen har en egen Facebook-grupp som heter Frö och Oljeväxtodlarna i Östra Götaland

Föreningsadress
c/o Hushållningssällskapet, Järngården 13, 590 76 VRETA KLOSTER

Södra Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare, styrrelsen 2019

Sommaren 2021 ordnade föreningen en Linmästartävling. 10 lag deltog och segrare blev Fredrik Tidström, Växtab.

Om oss

Östra Götaland Frö- och Oljeväxtodlare bildades 1996 genom en sammanslagning av Frö- och Oljeväxtodlareföreningarna i Östergötland och Jönköping. Från och med 2002 ingå även Norra Kalmar läns Frö- och Oljeväxtodlareförening. Verksamhetsområdet täcker alltså hela Östergötland, Jönköpings län och de norra delarna av Kalmar län.

Föreningen arrangerar under året olika fältträffar och informationsdagar inne på sal där oljeväxtodling och fröodling diskuteras.

Styrelse

Ordförande:
Kristina Forsberg, Fröö gård, NORSHOLM
0730‐22 32 27, kristina@froogard.se 

Vice ordförande:
Anders Gustafsson, Östra Helleberga, KLOCKRIKE
076‐118 77 39, anders.gustafsson@gullviks.se 

Sekreterare:
Hans Augustinsson, Hushållningssällskapet Järngården 13, VRETA KLOSTER 
0708‐29 08 22, hans.augustinsson@hushallningssallskapet.se 

Kassör:
Helena Pettersson, Hushållningssällskapet Klustervägen, VRETA KLOSTER
0708‐29 08 32, helena.pettersson@hushallningssallskapet.se 

Marcelo Jonsson, Örminge gård, VIKBOLANDET
073‐390 81 33, marcelo.jonson@hotmail.com

Patrik Kagevir, Lera gård, LINKÖPING
0702‐68 88 81, kagevir@outlook.com

Gustaf Blomqvist, Stensholms Säteri 1, Huskvarna
0739-31 81 78, gustafblomqvist815@hotmail.com

Erik Andersson, Tittorps gård. VIKBOLANDET
0704-53 99 65, erik.tittorp@telia.com

Louice Lejon, Hargsvägen 16B, MJÖLBY
0735-76 24 95, louice.lejon@hotmail.com

Stadgar och övrig föreningsinfo

Föreningen stadgar antagna 2020-05-04.
Stadgar (pdf)

chevron-down